Sposoby na niższe rachunki


Woda: Podczas mycia zębów zakręcaj wodę! Przy czteroosobowej rodzinie możesz zaoszczędzić tym sposobem kilkanaście litrów wody dziennie. Zamiast kąpieli w wannie wybierz raczej prysznic.

Pralka: używaj pralkę dopiero wtedy, kiedy bęben jest pełny. Jeśli
ubrania tego nie wymagają zrezygnuj z prania wstępnego.

Światło: w często odwiedzanym pomieszczeniu nie warto wyłączać światła np. w kuchni. Jak wynika z praw fizyki, sam moment włączania żarówki pochłania tyle energii, ile jej świecenie przez 6 minut.

Gaz: gotuj z przykrywką- zużyjesz ok. 30% mniej gazu lub prądu (w przypadku kuchenki elektrycznej). Pamiętaj, że im mniejszych garnków używasz tym więcej zaoszczędzisz.

Piekarnik: jeśli korzystasz z piekarnika, wyłącz go na kilka minut przed końcem pieczenia. Jeśli nie będziesz go otwierać, temperatura nie spadnie, a potrawa upiecze się do końca.

Ogrzewanie: kiedy włączasz kaloryfer to pamiętaj, aby zamykać okna dako poznań. Ciepło niepotrzebnie będzie uciekało, a kaloryfer będzie nabijał jeszcze większe zużycie.

Prąd: nie pozostawiaj elektroniki w trybie stand-by. Wyłączaj telewizor, dvd i inne, kiedy skończysz ich użytkowanie. Koniecznie wyłączaj z kontaktu ładowarkę do telefonu, kiedy jej nie używasz.